Esiet sveicināti save@work - EnergoKomandu sacensības pašvaldību darbiniekiem! 

Pašvaldību darbinieki no Eiropas panāk ievērojamu enerģijas patēriņa samazinājumu

Cik daudz enerģijas ir iespējams ietaupīt, ja ēkas darbinieki tikai nedaudz maina savus ikdienas paradumus? Izrādās, ka diezgan daudz!

Šī gada jūnija beigās Eiropas Ilgtspējīgas enerģijas nedēļas laikā energokomandas no 8 Eiropas valstīm tikās Briselē. Tikšanās mērķis bija noskaidrot, kurai ir izdevies panākt vislielāko enerģijas patēriņa samazinājumu 12 mēnešu laikā enerģijas taupīšanas jeb EnergoKomandu sacensībās pašvaldību darbiniekiem.

Sacensības vienlaicīgi tika rīkotas Austrijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Ungārijā, Itālijā, Zviedrijā, Lielbritānijā un Latvijā ES projekta SAVE@WORK ietvaros. Kopā sacensības uzsāka 176 pašvaldības ēkas, iesaistot ap 19 000 darbinieku. No Latvijas piedalījās 20 publiskās ēkas ar 650 darbiniekiem no 7 Latvijas pašvaldībām. Sacensību laikā ēku darbinieki tika iedrošināti ieviest enerģijas taupīšanas pasākumus savās darba vietās, koncentrējoties uz vienkāršu ikdienas enerģijas lietošanas paradumu maiņu, piemēram, elektroiekārtu atslēgšanu no gaidīšanas režīma un iekštelpu temperatūras samazināšanu apkures sezonas laikā.  

Uzvarētāj komandām, kas tikās Briselē, izdevās panākt enerģijas ietaupījumu 10% - 25% robežās, būtiski samazinot gan siltumnīcefekta gāzu emisijas, gan izdevumus, kas saistīti ar ēkas uzturēšanu. Visām 176 ēkām kopīgi darbojoties sacensību laikā tika ietaupītas vairāk nekā 4 000 000 kWh, 1800 tonnas CO2 emisijas un 500 000 EUR. Energokomanda no Smiltenes novada domes (Dārza iela 3) ieguva godpilno 3.vietu, panākot 19,5% enerģijas patēriņa samazinājumu!

Uzrunājot energokomandas sacensību noslēguma ceremonijā, kas norisinājās Zviedrijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES, Truls Bergstroms, pārstāvniecības padomnieks enerģijas jautājumos, teica: Save@Work EnergoKomandu sacensības ir interesantas tieši ar to, ka tās parāda, ka enerģijas patēriņu iespējams samazināt ar vienkāršam metodēm, kam nav nepieciešami finansiāli ieguldījumi”.

Saprotot, kur un kā enerģija ēkā tiek patērēta, katras ēkas energokomanda, kas apvienoja 3 – 10 darbiniekus, ieviesa nelielas izmaiņas ēkas ikdienas enerģijas lietošanas paradumos un dažnedažādos veidos mudināja savus kolēģus darīt to pašu.

Katras valsts uzvarētāj komandai sertifikātu par sasniegumiem pasniedza Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūras (EASME) Enerģijas nodaļas vadītājs Vincents Berruttouzsverot, ka: “valsts un pašvaldību sektoram ir izšķiroša loma Eiropas Savienības 2030 gada klimata un enerģijas mērķu sasniegšanā. Tādi projekti kā save@work ne tikai dod ekonomisku ieguvumu un saudzē vidi, bet arī veicina sadarbību un uzlabo komunikāciju darbavietā”.

Piezīmes

Projekts "save@work" tiek finansēts Eiropas Savienības Pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis 2020" ietvaros saskaņā ar Granta līgumu nr. 649660.

Dalībvalstu labāko energokomandu rezultāti:

Ēka Valsts Enerģijas ietaupījums
Zemst pašvaldības Dome Beļģija 25.0%
Markyard pašvaldības Dome Zviedrija 20.0%
Smiltenes Dome Latvija 19.5%
Telfordas Zemes dienests Lielbritānija 18.3%
Campogalliano pilsētas Dome Itālija 17.0%
Energie Graz ēka Austrija 13.6%
Pazmand Domes ēka Ungārija 13.3%
Berlīnes apgabaltiesa Vācija 10.0%

Uzmanību! Mūsu mājas lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies) un citas tehnoloģijas.

Ja Jūs nemainīsiet pārlūkprogrammas iestatījumus, tad Jūs tam piekrītat.

Es saprotu