Esiet sveicināti save@work - EnergoKomandu sacensības pašvaldību darbiniekiem! 

Vai tas tiešām ir tā vērts? Taupi enerģiju darbavietā

Pieredzes stāsts no Lielbritānijas

Nesen viens no darbiniekiem Telfordas zemes dienestā energokomandai iesūtīja jautājumu:

“Vai tiešām nepieciešams izslēgt monitoru ne tikai dodoties prom no darba, bet arī, kā ieteikuši save@work dalībnieki, katru reizi pametot savu darba galdu pat uz dažām minūtēm? Mūsdienās monitori un cita elektrotehnika ir daudz energoefektīvāki kā agrāk, tādēļ, es šaubos, vai šīs darbības ir manu pūļu vērtas un patiešām atmaksājas?”

Lai atbildētu uz šo jautājumu, mēs veicām nelielus aprēķinus un šeit ir mūsu atbilde:

Patiesībā, enerģijas ietaupījums šādai darbībai ir ļoti mazs… bet tikai, ja mēs ņemam vērā 1 monitoru.

Mūsu Dell monitoru jauda gaidīšanas režīmā (redzama oranži degoša lampiņa) ir tikai 1 vats. Enerģijas patēriņš tiek mērīts kilovatstundās (kWh). Tas nozīmē, ka 1kWh mēs patērētu, ja atstātu gaidīšanas režīmā atstātus 1000 Dell monitorus uz 1 stundu. Lai sniegtu aptuvenu priekšstatu par šo daudzumu, šeit daži piemēri, cik ātri tiek patērēta 1kWh enerģijas lietojot citas elektroiekārtas:

  • Viens pilns veļas mazgājamās mašīnas vai trauku mazgājamās mašīnas cikls
  • 3 stundas skatoties plazmas TV
  • 1 -2 dienas lietojot klēpjdatoru
  • 10 reizes uzvārot elektrisko tējkannu
  • 1 stundu gludinot veļu
  • 3 stundas darbinot ledusskapja saldētavu

Vienam mūsu monitoram vajadzētu būt ieslēgtam 1000 stundas (apmēram 41.5 dienas), lai patērētu 1 kWh elektroenerģijas. Tas tiešām nav daudz, ja tiek lietots viens monitors. Divi monitori šo enerģiju patērēs 500 stundās, 4 monitori 250 stundās. Telfordas zemes dienestā tiek lietoti 490 monitori. Tas nozīmē, ka, ja tie visi tiktu atstāti gaidīšanas režīmā, tie patērētu 1 kWh enerģijas 2 stundās.

Telfordas birojs ir salīdzinoši neliels. Pavisam Lielbritānijas Zemes dienestos tiek nodarbināti 450 cilvēki, un darbībā atrodas ap 9000 monitoru. Šāds monitoru skaits 1 kWh enerģiju patērē 7 minūtēs. Turklāt, Zemes dienestā ir nodarbināts salīdzinoši neliels skaits darbinieku, ja ņemam vērā birojus Lielbritānijā – iedomājies, cik ātri 1kWh patērē visi monitori Lielbritānijā, kas tiek atstāti gaidīšanas režīmā? (Jāņem vērā arī tas, ka ne visi monitori ir tik energoefektīvi, kā mūsu Dell monitori…)

Šis aprēķins arī apstiprina vienu no galvenajām Save@Work sacensību idejām – mazas izmaiņas enerģijas patēriņa ieradumos var radīt nozīmīgas pozitīvas izmaiņas kopumā. Viena energokomandas dalībnieka paradumu maiņa diez vai radīs ievērojamas izmaiņas sacensību rezultātos. Taču, jo vairāk dalībnieku tiks iesaistīti, jo nozīmīgāku enerģijas ietaupījumu mēs iegūsim. Turklāt, šie ieradumi var tikt pārnesti arī uz mājām. Vidējā elektrības cena Latvijā mājsaimniecībām pašlaik ir ap 0.14 EUR par kWh, kas var šķist maz. Bet kad sākam apzināties, cik daudz iespēju, kur ietaupīt ir mums apkārt, visi mazie ietaupījumi laika gaitā sakrājas un veido ievērojamu enerģijas un līdzekļu ietaupījumu.

Tādēļ, galvenais, ko atcerēties: Ja ierīcei redzama gaidīšanas režīma (stand-by) lampiņa, tad lai cik daudz vai maz, bet enerģija tiek patērēta. Ja ierīce ir pavisam izslēgta, tās enerģijas patēriņš ir 0 un tiek vienlaicīgi gan taupīti līdzekļi, gan samazināta ietekme uz vidi.

Dave Baley, Telfordas zemes dienesta energokomanda

Uzmanību! Mūsu mājas lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies) un citas tehnoloģijas.

Ja Jūs nemainīsiet pārlūkprogrammas iestatījumus, tad Jūs tam piekrītat.

Es saprotu